O fundacji

 

Przywrócić dawną chwałę i zwrócić królewski blask,
w duszy usłyszeć krzyk bohaterów i mieczy trzask,
odrestaurować mury i odrodzić tradycję…
… wszystko by oddać Toruniowi jego spuściznę.

Z taką misją Fundacja „Zamek Dybów i Gród Nieszawa” podjęła wyzwanie ratowania dziedzictwa Zamku Dybowskiego, którego ruiny wciąż dumnie wznoszą się nad lewym brzegiem Wisły w Toruniu. Głównym celem działania ustanowionej w grudniu 2015 r. Fundacji jest ochrona i restauracja obiektów historycznych oraz pielęgnowanie i krzewienie świadomości historycznej i patriotycznej.

Kluczowym zadaniem Fundacji na Zamku Dybowskim jest przypomnienie o jego istnieniu i niezaprzeczalnych walorach, a także zabezpieczenie zabytku przed dalszą dewastacją.
Początek niezwykłej historii Zamku Dybowskiego wyznacza tzw. Pokój Mełneński, na mocy którego król Władysław Jagiełło w 1422 r. odzyskał ziemie na lewym brzegu Wisły podarowane Krzyżakom w 1230 r. przez księcia Konrada Mazowieckiego. W 1423 r. rozpoczęto budowę zamku. Najpierw powstał czterokondygnacyjny dom mieszkalny, który następnie po 1431 r. włączono w obwód murów obronnych. Później zbudowano wieżę dumnie wznoszącą się ponad bramą wjazdową, a całość otoczona mokrą fosą. Wewnątrz znajdował się przestronny dziedziniec, którego widok i dzisiaj cieszy oczy odwiedzających ruiny zamku.
Zamek wielokrotnie był świadkiem istotnych wydarzeń historycznych. W 1454 r. król Kazimierz Jagiellończyk właśnie tu wydał słynne "Statuty nieszawskie" rozszerzające prawa szlachty. Po II Pokoju Toruńskim Zamek Dybowski był siedzibą starostów królewskich, a w 1512 r. tytułem zastawu dla króla Zygmunta Starego zamek stał się własnością rady miasta Torunia.
Upadek zamku rozpoczął się w czasach wojen szwedzkich, kiedy to w 1656 r. najeźdźcy usiłowali wysadzić zamek w powietrze. Pomimo poważnych zniszczeń Zamek Dybowski nie uległ całkowitej zagładzie, ani wówczas, ani później. W 1793 r. po II rozbiorze Polski zamek został zajęty przez wojska pruskie. W czasach napoleońskich grupa około 40 żołnierzy francuskich z korpusu marszałka Neya pod dowództwem płk Suvary broniła się przez trzy miesiące w ruinach zamku przed nacierającymi wojskami rosyjskimi.
Dziś, na naszych oczach, dzięki staraniom Fundacji „Zamek Dybów i Gród Nieszawa” obiekt odzyskuje dawną chwałę i blask. Fundacja dąży do ożywienia tego pięknego miejsca poprzez różne działania w sferach kultury i sztuki, edukacji i nauki, turystyki i krajoznawstwa, a nawet sportu i rekreacji. Promuje młodych twórców w kraju i za granicą, organizuje plenery i wystawy artystyczne, malarskie i fotograficzne, a także imprezy i wydarzenia o tematyce historycznej, koncerty muzyki dawnej, pokazy, inscenizacje, turnieje rycerskie, itp.
Realizując swoje cele Fundacja „Zamek Dybów i Gród Nieszawa” pozostaje otwarta na potrzeby i oczekiwania wszystkich Partnerów, jak również mieszkańców i turystów odwiedzających Toruń.

Fundacja, w ramach prowadzonej przez siebie marki - Gildii Przygód na zamku Dybów z przyjemnością podejmuje się organizacji eventów firmowych i wydarzeń promujących działalność na zamku i w Toruniu, imprez integracyjnych dla pracowników, „skrojonych na miarę” szkoleń z zakresu rozwoju osobistego oraz warsztatów budowania zespołów i kreowania liderów, wizyt studyjnych rozwijających kwalifikacje zawodowe, konferencji, kongresów i targów, spotkań biznesowych wymagających dyskrecji, ciszy i spokoju. Organizujemy najróżniejsze przedsięwzięcia: zwiedzanie Zamku Dybowskiego i lewobrzeżnego Torunia, żywe lekcje historii, turnieje i pokazy walk rycerskich, zajęcia w szkole fechtunku, gry i zabawy terenowe, plenery i wystawy malarskie i fotograficzne, warsztaty rękodzieła, uroczystości rodzinne: wesela, sesje ślubne, pikniki urodzinowe, itp.

Dokładamy wszelkich starań, aby działania podejmowane przez Fundację „Zamek Dybów i Gród Nieszawa” spełniały oczekiwania szerokiego grona odbiorców. Pracujemy z myślą o pasjonatach, artystach i twórcach, miłośnikach historii i tradycji; o ludziach, którzy poszukują czegoś więcej niż zwykłej rozrywki; o aktywnych, którzy chcą pójść dalej, nawet na „na drugi brzeg”, o profesjonalistach, naukowcach, wykładowcach i nauczycielach; o podróżnikach, fotografach i dziennikarzach; o seniorach, a także o osobach chorych i niepełnosprawnych, które potrzebują spokoju, wyciszenia i refleksji; o rodzinach, które chcą spędzać czas wspólnie i aktywnie w miłym gronie; o dzieciach i młodzieży, które szukają miejsca do poznawania świata i nieskrępowanej realizacji swoich pomysłów i o wszystkich, którzy zechcą spotkać się z nami na Zamku Dybowskim!

Statut