Stulecie na biało-czerwonej planecie

Stulecie na biało-czerwonej planecie

MIEJSCE: Toruń | Dotacja: 25 000 zł

Grupa nieformalna Mars BC

29.09.2018, projekt zakłada zorganizowanie pochodu trasą Błękitnej Armii gen. Hallera po ulicach Torunia. Odzyskanie niepodległości zostało przez autorów porównane do równie karkołomnego zadania - kolonizacji nowej planety.

Stulecie na biało-czerwonej planecie to czytelna metafora. Odzyskanie niepodległości to misja tak skomplikowana, odpowiedzialna i wymagająca ofiar, że z powodzeniem porównać by ją można do próby zdobycie innej planety. Projekt zakłada przemarsz przez miasto z łazikiem marsjańskim w roli dowódcy. Zwieńczeniem obchodów będzie spotkanie w sali kinowej Centrum Sztuki Współczesnej. Liderami tej części zadania zostaną podopieczni Dziennego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Rydygiera w Toruniu - ludzie starsi, często prawie równolatkowie Niepodległej. Niepodległościowy pochód ruszy spod Dworca Toruń-Miasto. Nieprzypadkowo. Z tego samego miejsca, po powrocie Torunia do Macierzy, ruszył także gen. Haller, by następnie przemówić do torunian zebranych na Rynku Staromiejskim. Uczestnicy marszu, wyposażeni w biało-czerwone chorągiewki, podążą za łazikiem, który pojedzie dokładnie tą samą trasą, jaką niegdyś przemierzył dowódca Błękitnej Armii. Dzięki nagranej wcześniej ścieżce dźwiękowej, zsynchronizowanej z tempem marszu, uczestnicy poznają okoliczności powrotu Torunia do Polski. Przyjrzą się także mijanym obiektom. Pochód dotrze pod zachodni ryzalit Ratusza Staromiejskiego - tu uczestnicy usłyszą słowa przemówienia, które gen. Haller wygłosił do zebranych torunian. Następnie zgromadzeni udadzą się do Centrum Sztuki Współczesnej. Sala kinowa zostanie uprzednio przygotowana do tego, by można z niej było przeprowadzić wideokonferencję, łącząc CSW z DDPS oraz makietą powierzchni Marsa. Realizowany na żywo obraz będzie pokazywał próby „zdobycia nowej planety” przez „rówieśników niepodległej Polski”.

Pomysłodawcy projektu są przekonani, że obok tradycyjnych form świętowania rocznicy odzyskania Niepodległości, warto zaakcentować również te wątki, które mówią o otwartości, nowoczesności i gwałtownym rozwoju Polski. Stąd pomysł, by w imprezie wzięły udział łaziki marsjańskie. Jedynie fakt, że przed wiekiem odzyskaliśmy wolność, pozwala nam na prowadzenie badań i rozwijanie technologii, które mogą budzić dumę na równi z czynami zbrojnymi i pracą naszych przodków. Zaangażowanie seniorów pozwala młodszym na coraz rzadszy już kontakt z ludźmi, którzy pamiętają rodzącą się Polskę. Starszym pozwala na próbę zerwania z wykluczeniem cyfrowym - kierują przecież misją w oparciu o najnowsze technologie.