Dla niepodległej

Dla Niepodległej

MIEJSCE: Przeworsk | Dotacja: 5000 zł

Stowarzyszenie Sympatyków Szkoły Podstawowej nr 2 im. Hugona Kołłątaja w Przeworsku

03.09.2018 – sadzenie w szkolnym ogrodzie 100 róż
17.09.2018 – warsztaty tańca – poloneza
22.09.2018 – „Bieg rodzinny dla Niepodległej”

Projekt zakłada serię działań mających na celu celebrację setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Będzie on polegał na kultywowaniu idei niepodległościowych wśród uczniów, którzy własnoręcznie posądzą 100 róż na 100-lecie niepodległości, odwiedzą muzea oraz uroczyście zatańczą poloneza i stworzą żywą flagę Polski.

Opis projektu: Projekt zakłada kilka działań:
1. „100 róż dla Niepodległej” - posadzenie w szkolnym ogrodzie 100 róż jako upamiętnienia obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.
2. Warsztaty tańca - poloneza dla chętnych
3. "Bieg rodzinny dla Niepodległej" - zorganizowanie przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji biegu na terenie Ośrodka Rekreacyjnego. Do uczestnictwa zaproszone zostaną rodziny, mieszkańców Przeworska, zakupione zostaną dla nich patriotyczne gadżety i poczęstunek. Podczas tego spotkania odbędzie się pokaz sprzętu i wyszkolenia strzeleckiego zorganizowany przez członków Związku Strzeleckiego "Strzelec".
4. "Pamiętamy" - pod tym hasłem odbędą się 2 wycieczki edukacyjne. Pierwsza to przejście z przewodnikiem po starym, miejskim cmentarzu i odwiedzenie grobów sławnych Przeworszczan walczących o niepodległość. Druga to wyjazd do Markowej i zwiedzanie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów oraz Muzeum Wsi Markowej.
5. "Polonez na 100" - Nauczyciele wraz z 100 uczniami zaprezentują taniec na spotkaniu uczniów SP 2. Dziewczynki będą ubrane w czerwone a chłopcy w białe koszulki. Zostanie wykonana wspólna fotografia - "flaga Polski". Podczas spotkania zostaną zaprezentowanie symbole: narodowe, "Małej Ojczyzny" (hejnał, herb Przeworska), szkoły (logo, sztandar, poczet sztandarowy). Zakupione zostaną flagi Polski, stojak, nowe insygnia pocztu.

Mieszkańcy miasta mają potrzebę manifestowania swojej dumy i przywiązania do ojczyzny, o czym świadczy coraz liczniejszy ich udział w uroczystościach o charakterze patriotycznym. Z drugiej strony obserwuje się spadek zainteresowania i szacunku do tradycji i dziedzictwa narodowego młodego pokolenia. Zdajemy sobie sprawę, jak ważne od najmłodszych lat jest rozwijanie zainteresowań historią, poszanowania symboli narodowych i kształcenie lokalnego patriotyzmu. Celem projektu jest uczczenie 100 lat niepodległości Polski.