Toruńscy pielgrzymi ruszyli “Śladami św. Jakuba”

Fundacja "Zamek Dybów i Gród Nieszawa" zadbała o godne uczczenie Dnia św. Jakuba. Organizatorzy z pomocą swoich przyjaciół przygotowali z tej okazji jedyne w swoim rodzaju wydarzenie "Śladami św. Jakuba". 23 lipca zainteresowani mieli okazję wziąć udział w mszy świętej, grze miejskiej, a także pielgrzymce na warownię Jagiełły.

Msza rozpoczęła się o godzinie 13:00 w kościele św. Jakuba na Rynku Nowomiejskim. W jej trakcie miało miejsce uroczyste ślubowanie nowych członków toruńskiego Bractwa św. Jakuba oraz procesja wokół budowli. Całość dodatkowo wzbogacił występ zespołu Liarman. Na mszy świętej pojawiło się również kilka niezwykłych postaci: Rybak, Rycerz, Zielarka, Mnich oraz Pielgrzym.

Przybysze zachęcali zebranych do udziału w przygotowanej specjalnie na tę okazję grze miejskiej, która rozpoczęła się tuż po mszy świętej. Uczestnicy mieli do wykonania kilka zadań wymagających zarówno sprawności fizycznej, jak i intelektualnej. Na zwycięzców czekały specjalne upominki.

O 16:15 spod kościoła św. Jakuba wyruszyła pielgrzymka. Grupa składała się z członków Bractwa św. Jakuba i zainteresowanych tematem Camino Torunian. Na jej czele stanął Rycerz Santiago, który bezpiecznie doprowadził ich do celu – na Zamek Dybów.

Tam zmęczeni podróżą pielgrzymi mieli szansę usiąść pod wiatami i kolejny raz na żywo posłuchać dawnej muzyki hiszpańskiej w wykonaniu zespołu Liarman. Po koncercie pozostała już tylko rozmowa przy wspólnym ognisku z poczęstunkiem. Mimo kapryśnej pogody atmosfera była miła i czas płynął szybko – uczestnicy pożegnali się z organizatorami dopiero około godziny 19:00.

Fundacja zaprasza również do udziału w darmowych warsztatach na Zamku Dybów. Od 25 lipca do 31 sierpnia każdy będzie miał okazję zdobyć nowe umiejętności w fechtunku, filcowaniu i krawiectwie, łucznictwie, modelarstwie, plastyce oraz pracy z gliną.

Galeria

Comments are closed.