Toruń świętuje 100-lecie niepodległości – liczne atrakcje na Rynku Nowomiejskim!

Tysiąc lat polskiej historii w jeden dzień! Mieszkańcy Torunia będą mieli okazję uczcić stulecie niepodległości biorąc udział w spektakularnej imprezie. 11 listopada na Rynku Nowomiejskim będzie mialo miejsce wydarzenie, a złożą się na nie m.in wielka defilada historyczna, prezentacja wojsk i uzbrojenia, a także militarna wioska historyczna, spektakl kukiełkowy, koncerty i wiele innych!

Całość jeszcze przed południem rozpocznie się uroczystym wymarszem oddziałów wojskowych z Dworca Miasto. Będzie to przekrój jednostek od wojów księcia Mieszka I, przez ciężkozbrojnych rycerzy, husarię i szlachtę, aż po wojska współczesne. Defilada wyruszy w stronę toruńskiej starówki i zatrzyma się na Rynku Nowomiejskim, gdzie około 12:30 odbędzie się krótka prezentacja oddziałów.

Od godziny 12:00 do 16:00 na Rynku Nowomiejskim będzie też działała militarna wioska historyczna. Oprócz licznych ekspozycji, historycznego sprzętu i możliwości spotkania grup rekonstruktorów z całego kraju, w wiosce odbywać się będą liczne konkursy z nagrodami i aktywności dla całych rodzin. Równocześnie z wioską rozpocznie się pierwsza, półgodzinna odsłona spektaklu kukiełkowego “Pietrucha walczy o Niepodległą!”, druga odsłona natomiast rozpocznie się o 15:00.

Wśród głównych atrakcji należy wymienić jeszcze uroczyste odśpiewanie czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego, na które organizatorzy zapraszają o godzinie 13:30. O 14:00 natomiast na scenę powrócą rekonstruktorzy, tym razem z obszernym omówieniem wyposażenia i uzbrojenia jednostek.

To nie wszystko, gdyż równocześnie odbywać się będą rozmaite atrakcje towarzyszące. W południe w Kościele Garnizonowym rozpocznie się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka warsztaty plastyczne, a na Rynku Nowomiejskim niepodległościowy Escape Room i wystawa zabytkowych pojazdów. Później, również na Rynku, będą miały miejsce dwa koncerty – utworów 20-lecia międzywojennego oraz fortepianowy.

Wydarzenie na Facebooku

ATRAKCJE GŁÓWNE

11:45-12:45 – defilada historyczna i prezentacja oddziałów wojskowych na przestrzeni wieków (Dworzec Miasto – Rynek Staromiejski – Rynek Nowomiejski)
12:00-16:00 – militarna wioska historyczna i konkursy z nagrodami
12:00-12:30 – spektakl kukiełkowy "Pietrucha walczy o Niepodległą!"
13:30 – uroczyste odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego
14:00-15:00 – prezentacja umundurowania i wyposażenia wojskowego od początków państwa polskiego po czasy współczesne
15:00-15:30 – spektakl kukiełkowy "Pietrucha walczy o Niepodległą!"
16:00 – zakończenie wydarzenia

ATRAKCJE TOWARZYSZĄCE

12:00-13:00 – uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele Garnizonowym
12:00-16:00 – wystawa pojazdów zabytkowych – Rynek Nowomiejski
12:00-16:00 – niepodległościowy Escape Room
12:00-14:00 – warsztaty plastyczne w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu
12:45-13:30 – koncert utworów 20-lecia międzywojennego – Rynek Nowomiejski

15:00-15:50 – koncert fortepianowy – Rynek Nowomiejski

Inicjatywa realizowana dzięki dofinansowaniu Gminy Miasta Toruń w ramach konkursów dla organizacji pozarządowych.

Comments are closed.