“Ekospacery” – Torunianie sprzątają wiślane brzegi!

20 maja 2018 roku miał miejsce “Ekospacer” zorganizowany przez Fundację Zdrowego Życia, Fundację “Zamek Dybów i Gród Nieszawa” oraz zaprzyjaźnionych flisaków z Basonianka.pl. Wydarzenie jest częścią cyklu mającego na celu uświadamianie Torunian o zagrożeniach związanych z zanieczyszczaniem środowiska i zachęcanie do dbania o środowisko.

Akcja rozpoczęła się o godzinie 10:00 w Przystani Toruń przy ulicy ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie zebrało się kilkudziesięcioro ochotników w różnych wieku, w tym m.in. członkowie Klubu Seniora. Po krótkim instruktażu i przekazaniu przez organizatorów niezbędnych narzędzi wolontariusze rozpoczęli pracę, która zakończyła się około południa w okolicach działek przy ul. Przybyszewskiego.

Nie był to jednak koniec wydarzenia, gdyż organizatorzy w ramach zachęty i wdzięczności za pomoc przygotowali dla ochotników szereg darmowych atrakcji. Tuż po zakończeniu prac porządkowych flisacy przetransportowali grupy swoimi drewnianymi łodziami na toruńskie lewobrzeże. W Gildii Przygód na zamku Dybów czekało rozpalone ognisko, średniowieczne ekspozycje oraz rzemiosła, w tym stanowisko rzutowe, łucznicze i bezpiecznej broni.

Fundacja Zdrowego Życia połączyła “Ekospacer” z warsztatami kulinarnymi i zebrani mieli szansę własnoręcznie przygotować m.in. swojskie podpłomyki, a także zregenerować siły przygotowanym poczęstunkiem.

W programie imprezy znalazły się również konkursy z nagrodami książkowymi o jadalnych roślinach, owadach czy ekologii. Nagrodzono też znalazców najciekawszych nadwiślańskich śmieci wśród których znalazły się m.in. kosiarka, części samochodowe, biżuteria, podarte zdjęcia, dziecięcy basenik czy wszelkiego rodzaju obuwie. W planach jest stworzenie specjalnej wystawy poświęconej niecodziennym śmieciom.

Wydarzenie zakończyło się krótko po godzinie 14:00. Organizatorzy rozpoczynają już przygotowania do kolejnego, lipcowego “Ekospaceru”.

Kalendarium kolejnych “Ekospacerów”:

1 lipca 2018 – sprzątanie Winnicy

5 sierpnia 2018 – sprzątanie Skarpy

16 września 2018 – sprzątanie ul. Przybyszewskiego

14 października 2018 – sprzątanie okolic zamku Dybów

Wydarzenie na Facebooku

Zobacz zdjęcia

Comments are closed.