Druga “Majówka z historią”

Ostatni weekend kwietnia tego roku z pewnością na długo pozostanie w pamięci mieszkańców Torunia. Wówczas odbyła się druga "Majówka z historią" organizowana przez Fundację "Zamek Dybów i Gród Nieszawa" wraz z przyjaciółmi. Zabytkowa budowla Jagiełły kolejny raz w swojej bogatej historii została oblężona – tym razem przez około setkę rekonstruktorów z całej Polski, jak i zainteresowanych Torunian.

Impreza rozpoczęła się zgodnie z planem, a więc 29 kwietnia o 13:00, tuż po uroczystym podpisaniu porozumienia między toruńskimi organizacjami zaangażowanymi w działalność na rzecz Wisły. Goście mogli korzystać z licznych stanowisk stałych pozwalających na strzelanie z łuku, rzut toporem bądź włócznią, czy walkę bezpieczną bronią. Dla najmłodszych przygotowano zabawy plebejskie oraz średniowieczne kręgle. Odważniejsi mieli również okazję spotkać średniowiecznego kata, a także wybić pamiątkową monetę w zamkowej mennicy.

Rekonstruktorzy nie przybyli na zamek bez powodu. Wszystkie grupy przygotowały dla gości rozmaite pokazy – jedni pojedynkowali się na miecze czy szable, inni strzelali do siebie z karabinów. Wszyscy stanęli do walki w efektownej "Bitwie epok". Sprzęt oraz ubiory rekonstruktorów budziły nie lada zainteresowanie – w związku z tym organizatorzy przygotowali historyczny pokaz mody w trakcie którego uczestnicy dokładnie opisali swój ubiór.

Niedzielnym gwoździem programu był jednak Trójbój Historyczny z nagrodami o wartości 2500 zł. Kilkudziesięcioro śmiałków zmierzyło się w trzech kategoriach wiekowych. Zwycięzcy kategorii, którzy zdobyli najwięcej punktów w strzelaniu z łuku, rzucie toporem i rzucie włócznią (a w przypadku dzieci w średniowiecznych kręglach) otrzymali Puchary Prezydenta Miasta i stosowną gratyfikację – w kategorii OPEN był to pobyt w luksusowym hotelu, a w w kategoriach dla młodszych uczestników vouchery na organizację niezwykłego wydarzenia w ramach Gildii Przygód na Zamku Dybów.

Przez cały weekend z lewego brzegu Wisły było słychać liczne i głośne wystrzały z historycznych armat i innej broni czarnoprochowej - zamek Jagiełły żyje i ma się dobrze. "Majówka z historią" to dopiero pierwsza duża impreza w tym roku, a w planach jest jeszcze co najmniej kilka kolejnych. Fundacja "Zamek Dybów i Gród Nieszawa" zaprasza już 10 czerwca na rejs "Śladami Wisły" – pierwszą z trzech wypraw łodziami historycznymi zaplanowanych na rok 2017.

Zapraszamy do galerii, gdzie znajdziecie zdjęcia z imprezy!

Zobacz zdjęcia

Comments are closed.