100 lat Planu Wilsona – zapowiedź utworzenia niezawisłego państwa Polskiego

100 lat Planu Wilsona - zapowiedź utworzenia niezawisłego państwa Polskiego

MIEJSCE: Toruń | Dotacja: 5000 zł

Hampton's Legion Polska

15.09.2018, projekt ma na celu organizację widowiska historycznego skupiającego się na historii Polski i USA. Widowisko to zwróci uwagę oglądających na rolę Amerykanów w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Projekt zakłada organizację widowiska historycznego, którego uczestnikami będą grupy rekonstrukcji historycznej skupiające się na historii USA i Polski. W ramach wydarzenia zaprezentują różne aspekty życia codziennego oraz militariów na przestrzeni kilku wieków, ze szczególnym uwzględnieniem okresu I WŚ i odzyskania niepodległości przez Polskę. Wydarzenie szczególny nacisk kładzie na stosunki polsko-amerykańskie na przestrzeni wieków. Szczególnie na rolę Amerykanów w odzyskaniu niepodległości Polski. Plan widowiska przewiduje aktywny udział widzów m.in. przez udział w prezentacjach grup oraz konkursach wiedzy i sprawnościowych. Widzowie będą mieli możliwość poszerzenia wiedzy z zakresu tematycznego wydarzenia, obcowania z "żywą historią", zapoznania się ze sprzętem, wyposażeniem, modą prezentowanych okresów historycznych.

Rok 2018 jest bogaty w wydarzenia związane z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Wśród tych wydarzeń brakuje tego poświęconego roli USA i prezydenta Wilsona w procesie odzyskania niepodległości. To plan pokojowy prezydenta Wilsona dał podwaliny do międzynarodowej dyskusji o niezawisłym państwie polskim i był kamieniem węgielnym naszej niepodległości.